o snívaní knižného kúta

Onedlho sa budem sťahovať do Ostravy, kam si budem brať celú svoju knižničku. Rozhodla som sa preto zapojiť do súťaže, v ktorej je možné vyhrať celý knižný kút, čo by mi pomohlo vyriešiť dilemu kam s knihami. Tuším, že v Ostrave ich bude pribúdať omnoho viac ako doteraz, pretože som už zistila, kde sídli predajňa Levné knihy, a tak pánbohpomáhaj peniažky moje.


Keď som bola menšia, predstavovala som si, ako čítam knihy v hojdacej sieti, zavesenej veľmi vysoko nad zemou. Počas čítania som chcela lietať. Postupne som však rástla a moje sny sa zmenili. Už sa zmenila aj moja predstava o knižnici. Chcela som mať v dome jednu špeciálnu miestnosť určenú len pre knihy, v ktorej by som mala okno spojené s pohovkou, presne ako bolo v knihe Atramentové srdce.

Keďže študujem dizajn, môj výber kresla bol naozaj komplikovaný a nevedela som sa rozhodnúť, v ktorom by môj zadok dokázal obsedieť čo najdlhšie. Moje srdiečko poskočilo, keď som na stránke Biano.sk zbadala kreslo Barcelona, aké majú v zelenej verzii vo vile Tugendhat v Brne, navrhnuté Ludvigom Miesom van der Rohe. Mojím snom je vlastne bývať v tej vile, ale aj samotné kreslo by mi dokázalo navodiť tú správnu atmosféru. Len sa pozrite na dokonalú a nadčasovú funkčnosť, ktorú tento príbytok poskytuje.

Knižnicu samotnú si viem predstaviť veľmi jednoduchú, ktorú by som si vedela aj sama vyrobiť, keďže môj ocino je stolár a čo-to ma zo svojho remesla naučil. Možno by som zaexperimentovala s paletami natretými nabielo alebo by som sa držala jednoduchého štýlu ako je tento, v prírodných farbách dreva. 

Teraz by som už vlastnú miestnosť na knihy nechcela a preferujem menší počet kníh. Naučila som sa zbytočne nehromadiť obrovské kopy a nechávam si už len tie, ktoré naozaj milujem. Nájdem tam len to najlepšie, čo ma oslovilo, čo mi urobilo radosť, či ma emočne zničilo. 

V mojej zbierke kníh je veľmi veľa kvalitnej fantasy, medzi ktorú bezvýhradne patrí Meno vetra, na ktoré sa vzťahuje aj môj sen o vysnívanom knižnom kútiku, v ktorom by sa nachádzala táto séria kompletná. Doteraz autor nedopísal tretí diel a už je to pekných pár rokov. Pokojne by som darovala celú vilu Tugendhat za poslednú časť Príbehu kráľovraha. 

Ale v poslednej dobe sa skôr zameriavam na beletriu. Baví ma prehrabávať sa najmä slovenskými a českými autormi, sledovať kvalitu či nekvalitu jednotlivých diel a aj autenticita slovenského života oproti tomu zahraničnému, ktorý mi nie je až taký blízky. Napríklad takú Emu a smrtihlav od Petra Krištúfeka z vydavateľstva Artforum

Nakoniec chcem už len všetkých blogerov pozvať, aby sa taktiež zapojili do tejto súťaže. Pravidlá veľmi jednoducho spísala vo svojom článku Aly. Držím všetkým palce, ahooooj!


fotografie zo stránky afasiaarchzine.com

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára